Telefón

mobil: 0915 715 115

Vyhľadávanie nehnuteľností
-
- m2

INFORMÁCIE PRE VÁS

Predaj, kúpa a prenájom nehnuteľnosti

Prajeme pekný deň všetkým, ktorí momentálne riešia otázku kúpy, predaja alebo prenájmu nehnuteľnosti. Aby vaše kroky v realitnom svete boli čo najpríjemnejšie, pokúsime sa vám vysvetliť aké nástrahy vás môžu stretnúť pri tzv. neexkluzívnom predaji čiže predaji cez viacero realitných spoločnosti prípadne známych vašich známych. Veľká opatrnosť a nedôvera sú, bohužiaľ, v dnešnom prostredí realitného trhu samozrejmosť. Je potrebné si uvedomiť, že za tento stav môžu aj samotné realitné kancelárie a rôzni sprostredkovatelia, ale aj samotní predávajúci častokrát realizujúci predaj alebo prenájom svojej nehnuteľnosti cez viacero RK "dám to viacerým realitkám veď nech sa pobijú keď chcú zarobiť". Takýto prístup predavajúcich sa prejavuje hneď v niekoľkých negatívnych aspektoch, bez toho aby si to samotný predávajúci v počiatkoch predaja svojej nehnuteľnosti vôbec uvedomoval. 

Nevýhody pre predávajúceho:

  1. Žiadna RK sa plnohodnotne nevenuje zákazke ktorej realizáciu nemôže mať 100% pod kontrolou. Ak vám v RK tvrdia opak, tak vás klamú. Táto skutočnosť sa prejavuje aj v znížených nákladoch na propagáciu predávanej nehnuteľnosti. Samotná nehnuteľnosť je len pridaná do portfólia RK bez väčšieho záujmu ju profesionálne propagovať. Dôkazom toho sú enormné počty nehnuteľnosti v portfóliu väčšiny RK.
  2. Predaja sa zúčastňujú aj RK a rôzni sprostredkovatelia, ktorí na obhliadke nehnuteľnosti nikdy neboli, o ktorých existencii a vierohodnosti nemá predávajúci ani len tušenie. Nikto im v tejto činnosti „bohužiaľ ani legislatívne“ nezabráni a samotný predaj sa znehodnotí. Veď stačí inzerát iba skopírovať z internetu a pridať k nemu svoje tel. číslo a samozrejme zvýšiť cenu.
  3. Ponúkaná nehnuteľnosť sa často zobrazuje na rôznych inzertných miestach často s odlišnými informáciami a veľakrát s rozličnou a značne navýšenou cenou. Záujemcu, samozrejme, takáto chaotická ponuka odradí alebo si povie „na tento byt ani nevolám keď predávajúci ani nevie kde dal akú cenu za svoju nehnuteľnosť
  4. RK v snahe získať do portfólia čo najviac nehnuteľností vás osloví s tým, že Vašu nehnuteľnosť je schopná predať aj za vyššiu cenu akú požadujete vy.“prečo nie ? veď kto by nechcel predať za maximálne možnú cenu“. V tejto chvíli si predávajúci ešte neuvedomuje, že spúšťa proces nekontrolovateľného navýšovania ceny jeho nehnuteľnosti čo v procese predaja smeruje jednoznačne k odchodu od reálnej ceny čo má za následok, že potenciálny záujemca o kúpu vašej nehnuteľnosti sa z ponukou vašej nehnuteľnosti síce stretol, ale obracia sa na inú ponuku s reálnou cenou.

Nevýhody pre kupujúceho:

  1. Kupujúci realizuje obhliadky v často nedostatočne preverených nehnuteľnostiach nakoľko sprostredkovateľ sa ani neunúva prevetrať predávajúceho, samozrejme, z dôvodu, že s nim nemá exkluzívnu zmluvu a ponecháva tak kupujúceho v neistote.
  2. Kupujúci je nútený pod nátlakom možnosti predaja inou RK inému záujemcovi k rýchlym a uponáhľaným rozhodnutiam. Veď kto sa nestretol s vetou „treba sa rýchlo rozhodnúť lebo nehnuteľnosť je v ponuke aj iných RK„.
  3. Pokiaľ nemá kupujúci dostatočné množstvo času na monitoring trhu, platí veľakrát zbytočne vyššiu cenu a na túto skutočnosť príde často, bohužiaľ, až po realizácii kúpy nehnuteľnosti.
  4. Realizácia predaja je často neosobná, chaotická, čo vedie k dodatočným komplikáciám, ktoré môžu v tom najhoršom prípade končiť aj stratou nemalých finančných prostriedkov.

Prečo teda realizovať predaj prostredníctvom jednej RK?

Exkluzivita zaručuje RK istotu v realizácii a vám priehľadnosť predaja vychádzajúc z vašich konkrétnych potrieb a v neposlednom rade predaj bez nátlaku čo vždy znamená predaj za vyššiu cenu. Je bezpodmienečne nutné si k takémuto predaju vybrať vierohodnú a profesionálnu RK, ktorej zástupca Vám realizáciu predaja zrozumiteľne vysvetlí. Taktiež, zmluvné podmienky musia byť obsahovo transparentné a obojstranne vyvážené. Z uvedeného jednoznačne vyplýva, že neexkluzívny predaj je chaotický vietor v prostredí realitného trhu. Vy máte možnosť tento realitný chaos zmeniť a my, v spoločnosti Inforeal, vám vždy v tomto podáme pomocnú ruku.

INFOREAL